Avrupa Yakası Kentsel Dönüşüm Firmaları

Avrupa Yakası Kentsel Dönüşüm Firmaları

Kentsel dönüşüm denilince ilk olarak kent içinde ve kent çehresine uygun olmayan, miadı dolmuş olan bina ya da buna benzer yerlerin yıkılarak kentte uygun olan özellikteki yapılarak dönüştürülmesi gelir. Bu anlamda ise her kentin farklı çalışma içeriği ile uygulamalara yer açılması önemlidir. Kentim mimarisi, tarihi, sosyo kültürel yapısı, ekonomisi gibi farklı detaylara yer açılarak kentsel dönüşüm yapılır. Uygulama işlemlerinde ise sadece mimarlar değil aynı zaman sosyologlar, ekonomistler de söz sahibi oalrak farklı bilim alanlarının da dönüşüm alanında gerçekleşecek ya da gerçekleşmesi gereken etki ile ilgili söz sahibi olması gerekliliği vardır.

Her ne kadar kentsel dönüşüm kelime olarak kentin çehresine uygun olanların yaratılması anlamına gelse de günümüzde kentsel dönüşüm denilince akla deprem riski taşıyan binaların yıkılması gelmektedir. İstanbul kenti ise deprem kuşağı üzerinde yer alıp her an deprem riski taşıması sebebi ile de bu riskin en çok yaşandığı ve bu uygulamaya en çok yer verilmesi gereken yerler arasında gelmektedir. Avrupa yakası kentsel dönüşüm firmaları arasında yer alan firmamızdan destek alarak da bu aşamalar ve uygulamalar hakkında da detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Deprem Riski ve Yerinde Dönüşüm Uygulaması

Ülkemizde deprem riski olan alanlarda yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarında genel olarak kent içinde yapılan çalışmalara yer açılarak gerekli olan alanların güçlendirilmesi ya da yıkımı ve yeniden yapımına yer açılmaktadır. Bu aşama da yer alan çalışmalarda ise yerinde dönüşüm en çok tercih edilen olmaktadır. Yerinde dönüşüm çalışması adından da anlaşılacağı üzere deprem riskine sahip olan ya da miadı dolmuş olan binanın yıkılarak sonrasında tekrar aynı yere aynı tapu ve gerekli olan evraklar ile yapılması işlemidir. Bu aşamada binanın deprem riski taşıması ya da miadının dolmuş olup olmadığı ise tespit kurulu tarafından yapılacak olan inceleme ile hayata geçirilerek gerekli çalışma izinlerinin alınması sağlanabilir. Bu aşama da firmamızdan destek alarak çalışmaların hızlanmasını da sağlamanız mümkün olur.

Yerinde Dönüşüm İçin Gerekli Şartlar ve Çalışmalar

Yerinde dönüşüm uygulaması kentsel dönüşüm içinde yer alan en önemli çalışmalar arasında yer almakta olup günümüzde kentsel dönüşüm ile eşit olarak kabul edilir. İnsan sağlığına ve faydasına hizmet eden bu çalışma ile depreme karşı dayanıksız olan ya da miadı artık dolmuş olan binaların yıkılması ve sonrasından ise yıkımı yapılan alana kendi tapusu ile yer açılmasıdır. Bu uygulamanın hayata geçişinin sağlanmasında ise gerekli olan belgelerin ve raporların tamam olması gerekir. Bu belgelerin tamamlanması ve hayata geçişin sağlanması aşamasında ise kentsel dönüşüm firmaları içinde yer alan şirketimizden de destek alabilirsiniz. Böylelikle daha kısa süre de ve daha kolaylıkla süreci atlatmanız da mümkün olur.