Bahçelievler Deprem Testi

Bahçelievler Deprem Testi

Kentsel dönüşüm denilince akla ilk olarak gelen günümüzde deprem riskidir. Özellikle son zamanlarda İstanbul kentimiz için beklenen büyük deprem için yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları büyük öneme sahip olup çalışmanın hayata geçişi ile gerekli olan uygulamalara da yer açılması mümkün olmaktadır.

İstanbul Bahçelievler deprem testi çalışmasına yer açılması aşamasında birçok farklı detaya ve incelemeye yer açılarak uygulamanın hayata geçmesi sağlanır. Yapılacak olan bu çalışmalarda gerekli olan uygulamanın hayata geçiş aşamasında ise firmamızdan destek alarak uygulamaları gerçekleştirmenin de avantajına sahip olabilirsiniz.

Deprem Testinde Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Deprem testinin uygulanmasının binanın birçok kriterine yer açılarak farklı içerik çalışmaları yapılır. Binalarda kimi zamanda karot alma işlemine yer açmadan röntgen çekimi denilen uygulamaya yer açılması yeterli sonuca ulaşılmasında da fayda sağlayabilmektedir.

Deprem testi uygulamasında riskin tespiti için binanın kirşleri, temeli, duvarları, zemini, kolonları gibi birçok detaya yer açılmaktadır.

Birçok alanda yapılan çalışmada binanın belli alanlarında karot alınması işlemine yer açılmaktadır. Karot alımı bir nevi otopsi raporudur. Binanın risk taşıyıp taşımadığının yani kanserli olup olmadığının anlaşılması ve riskin büyüklüğü hakkında detaylı bilginin edinilmesinde önem taşır.

Çoğu kişi ise karotların binanın önemli alanlarında alınması sebebi ile binanın geneline ve dayanıklılığına zarar vermesinden endişe etmektedir. Bu aşamada da önemli olan kriter ise karot alım işlemine yer açan firmamın konusunda uzman ve deneyimli bir ekip ile bu işleme yer açmasıdır.

Bunun yanı sıra bina röntgen çekimleri yapılarak demirlerin paslanıp paslanmadığı, taşıyıcı elemanlarını durumu gibi detaylara yer açılır.

Son olarak ise bilgisayar ortamında hazırlanan üç boyutlu simülasyon ile deprem test raporu hazırlanmaktadır. Yapılacak olan test raporu binanın risk durumu hakkında önemli bilgileri içerip hasarlı olan alanların ya da tamamının uygunluğu ile ilgili de detayları içerir.

Deprem Testi Yapılırken Firma Nasıl Seçilmelidir?

Deprem risk raporunun hazırlanmasında önemli olan deprem testinin hayata geçişinde firma seçimi son derece önem taşımaktadır. Konusunda uzman ve deneyimli bir ekip ile faaliyet göstermesinin yanı sıra firmanın mutlaka Bakanlık onayı ve lisansına sahip olması da gerekir. Bakanlık onayına ve lisansına sahip olamayan deprem tespit kuruluşundan alınacak olan rapor gerekli olabilecek olan kentsel dönüşüm uygulaması için yeterli olmamak ile beraber uygun olarak da kabul edilmez. Bu durumda ise deprem risk raporunu tekrardan bakanlık onaylı ve lisanslı olan firmaya tekrar yaptırmanız gerekir.

Deprem risk raporu alımında bakanlık onayına ve lisansına sahip olan firma seçimin yanı sıra firmanın referanslarına,  zemin etüt çalışmasına yer verip vermediğine ve de eğer mümkün ise testin yapılacağı laboratuvar hakkında da yeterli bilgileri edinmeniz alınacak olan raporun daha sağlıklı olması için oldukça önem taşır.