Beton Delme Kesme

Beton Delme Kesme

 

Türkiye deprem hatlarının aktif olarak bulunduğu bir ülkedir. Sürekli olarak irili ufaklı depremlerin meydana geldiği Türkiye’de yapıların sağlamlığı ve güvenliği hem kişilerin canlarının korunması hem da meydana gelebilecek maddi kayıpların önlenmesi açısından öneme sahiptir. Bu doğrultuda da devlet tarafından yapıların inşa edilmesinde ya da güçlendirilmesinde uyulması gereken birtakım yasal gereklilikler belirlenmiştir. Yapıların ne derecede sağlam olduklarının belirlenmesi konusunda yapılan çok sayıda test vardır. Bu testlerden biri de karot testi ya da diğer adı ile beton delme kesme yöntemidir. Yapılarda bulunan betonlardan bir kısmını bu iş için özel olarak üretilmiş bir araç yardımı ile kesen ve daha sonra da laboratuvar ortamında analiz edilmesine olanak sağlayan bu yöntem sayesinde yapıda kullanılan betonun kalitesi ölçülmekte ve yapının ihtiyaçlarının belirlenmesi sağlanmaktadır.

 

Beton Delme ve Kesme Ne İçin Yapılır?

 

Beton delme kesme işleminin yapılmasının başlıca sebebi, yapıların mevcut sağlamlık durumlarının tespit edilmesidir. Bu işlem hem yeni inşa edilmiş yapılarda ve hem de eski yapılarda uygulanabilir. Ancak yeni yapılarda uygulanacağı zaman betonun en az 28 günlük olmasına dikkat edilmelidir. Daha erken sürede betondan numune almak yapıda istenmeyen durumların meydana gelmesine neden olabilir. Binalarda güçlendirme yapılacağı zaman da bu teste ihtiyaç duyulur. Binanın mevcut olarak ne derece güçlü olduğunun tespit edilmesi ve yapılacak güçlendirme işleminin mahiyetinin belirlenmesi açısından karot işlemi önem arz etmektedir.

 

Kimler Beton Delme ve Kesme Yapabilir?

 

Yapılar milimetrik ölçüler üzerine inşa edilmiş planlı birimlerdir. Bu yüzden de yapılar üzerinde bir kesme ya da delme işleminin yapılması gelişigüzel olarak yapılabilecek bir iş değildir. Bu konuda deneyimli ve daha da önemlisi yetkili olan kişilerin bu işi yapması gereklidir. Binaların sağlamlıklarının test edilmesi ve yapı prosedürlerine uygunluklarının belirlenmesi ile ilgili olarak yetkili olan kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Ancak yapılan ve var olan tüm yapıların tek bir merkezden denetlenmesinin büyük bir yük getireceği göz önüne alınarak bu konuda yapı denetim firmalarına yetki verilmiştir. Resmi olarak binalardan numune alan e alınan numuneler üzerinde de inceleme yaparak numune hazırlama yetkisine sahip olan firmamız da bu konuda müşterilerine hizmet sağlamaktadır.

 

Beton Delme ve Kesme Fiyatları

 

Yapı denetim ve güvenliği konusunda hizmet veren firmaların sayısının fazla olmasına paralel olarak beton delme kesme işleminin fiyatları hakkında net bir rakam belirtmek mümkün değildir. Bu konuda her firmanın kendi fiyat politikası geçerlidir. Uzun yıllardan beri karot alma işlemi de dahil olmak üzere her türlü yapı denetimi hizmetini müşteri memnuniyetini esas alan bir anlayışla müşterilerine sunan firmamız, avantajlı fiyatlar sunmaktadır. Dilerseniz firmamız ile iletişime geçebilir ve sunmuş olduğumuz bu avantajlı hizmetlerden yararlanabilirsiniz.