Bina Dayanıklılık Testi

Bina Dayanıklılık Testi

 

Aktif bir deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’de yapıların dayanıklılığı büyük bir önem arz etmektedir. Her ne kadar yeni inşa edilecek olan yapılar için birtakım dayanıklılık prosedürleri uygulanıyor olsa da daha önceki dönemlerden inşa edilmiş ve bugüne kadar kullanılagelmiş evler için bu durum söz konusu değildir. Binaların deprem ve diğer felaketler karşısında daha dayanıklı hale getirilmesi açısından genellikle binalarda güçlendirme işlemi yapılmaktadır. Binalarda güçlendirme işleminin ne derecede yapılacağının belirlenmesi açısından bina dayanıklılık testi uygulanmaktadır. Bu test sayesinde binaların mevcut durumlarının belirlenmesi ve kullanılmış olan malzemenin bugün ne kadar binayı taşıma kapasitesine sahip olduğu ölçülmektedir.

 

Bina Dayanıklılık Testinin Avantajları

 

 Bina dayanıklılık testi yapılar açısından son derece önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunların başında yapılacak olan güçlendirme işleminin niteliğinin belirlenmesine sağladığı kolaylıklar gelmektedir. Gereksiz yere yapılacak olan güçlendirme işlemleri hem binaların fazladan yük taşımasına hem de gereksiz maliyetlere neden olur. Bu yüzden de ihtiyaca binaen güçlendirme yapılmalıdır. Dayanıklılık testlerinin bir diğer avantajı ise yapıların mevcut halleri ile yapı prosedürlerine ne derecede uygun olduğudur. Uygun olmayan yapıların prosedüre uygun olacak biçimde tadilata alınması gereklidir. Yapı denetimi konusunda her türlü testi profesyonel bir şekilde yapan firmamızdan bu konuda hizmet alabilirsiniz.

 

 Bina Dayanıklılık Testi Kimler Tarafından Yapılır?

 Binalarda dayanıklılık testlerinin yapılabilmesi profesyonel bir uğraştır. Bunun için binaların belirli kısımlarından parçalar alınması gereklidir. Bu da bilinçsiz bir şekilde yapıldığı zaman birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir işlemdir. Yapıların sağlamlığının denetlenmesi konusunda yapı denetim firmaları yetkilidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her türlü bina dayanıklılık testi ve diğer yapı denetim testlerini yapmaya yetkili kılınan bu firmaların binalar için sundukları durum raporları, her yerde geçerli olan resmi belge durumundadır. Bu konuda bakanlık iznine sahip olan firmalardan biri olan firmamız da her türlü yapı denetim uygulamasını sağlamaktadır. Alınan numunelerin kısa süre içerisinde test edilmesini ve sonuçlarının raporlanmasını sağlayan firmamızın sunmuş olduğu bu hizmetlerden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 Bina Dayanıklılık Testi Ücretleri

 Binalarda yapılacak olan dayanıklılık testleri için yapı denetim firmalarına bir miktar ücret ödenmesi gereklidir. Test yaptırmak isteyen kişiler öncelikle bu firmalara başvurmalı ve başvuru ücretini ödeyerek randevu talep etmelidir. Günümüzde yapı denetim hizmeti veren firmaların sayısının fazla olmasından kaynaklı olarak bu konuda net bir fiyat belirtmek olanaksızdır. Yapılacak olan testin niteliği ve test yapacak olan firmanın hizmet politikaları bu konuda belirleyicidir. Yapı denetimi konusunda uzun yıllardan beri hizmet veren ve alanında öncü firmalar arasında yer alan firmamız, tüm bu hizmetleri en uygun fiyatlar ile müşterilerine sunmak için gayret etmektedir. Daha detaylı fiyat bilgisi almak ve dilerseniz firmamızın avantajlı fiyatlarından yararlanmak için internet sitemizden ya da internet sitemizde yer alan telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.