Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi

Binaların sağlamlık testi özellikle son zamanların en çok dillendirilen konuların başında geliyor. Özellikle deprem kuşağında olan bölgeler için bu durum oldukça önem taşıyor. Evlerin depreme dayanıklı olup olmadığının belirlenmesi olası bir deprem riskine karşı güvenlik önlemleri almak için son derece gerekli olan bir durumdur. Bina sağlamlık testi tam olarak bu aşamada devreye giriyor. Çıkan sonuçlara göre binalarda, evlerde oturulup oturulmayacağı kararı alınıyor. Böylece deprem riskine karşı ciddi anlamda güvenlikli bir bina yapılanması sağlanıyor. Bunun için gerekli olan öncelikli doğru kurumlara en kısa sürede başvuru yapmak olacaktır.

Bina Sağlamlık Testi İçin Nereye Başvurulur?

Bina sağlamlığı testi için yapılması gereken birkaç işlemin bilinmesi gerekir. Bulunduğunuz yerleşim yerinde  bina sağlamlık testi Belediye Çevre Ve şehircilik Müdürlüğü vasıtası ile yapılabilmektedir. Bunun için bizzat Belediye’ye başvuru yapabilirsiniz. Diğer bir rapor tamamlama işini ise  Kaymakamlık Kurumuna başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer bina sağlamlık testi yapan kurumlar ise bu alanda çalışmalar yapan özel şirketlerdir. Bu aşamada tercih tamamen sizindir. Özel şirketlerin bu anlamda daha yetkin bir kadroya sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Eğer daha detaylı bir inceleme ve daha etkin bir raporlama içeriği istiyorsanız özel şirketlerin çalışma sistemi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bina Sağlamlık Raporu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bina sağlamlık raporu yetkililerin gelip inceleme yapması ile kolayca alınabilir bir belge olarak düşünülebilir. Ancak bu anlamda detaylı bir araştırma yapmak gerçekten önem taşıyan bir konudur. Özellikle detaylı bir inceleme yapacak şirketin bu anlamda deneyimi ve uzman kişilerle çalışıyor olması çok önem taşıyor. Bazı şirketlerin bina sağlamlık konusunda sadece yüzeysel inceleme yapması yanlış raporlamaya neden olabiliyor. Bu durum da olası bir deprem anında çok ağır sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle lisanslı firmalar tercih etmenizde fayda olacaktır. İnceleme yapacak firmanın daha önceki deneyimleri konusunda bilgi edinmek size yol gösterecek artı değer bir durum olacaktır.

Bina İncelemesi Yapılırken Karot Testi Gerekli  Midir?

Bina incelemesi yapılırken en çok tartışılan konuların başında binadan alınan karot parçasıdır. Karot testi bina yapısı ile ilgili önemli bilgiler verebilmektedir. Bu aşamada yine yazımızda değindiğimiz gibi işini iyi yapan bir şirket ile anlaşmak önem taşıyor. Binadan parça almak dikkate tabi bir konudur. Bunu yapacak kişilerin yapıya zarar vermeden dikkatlice alması gerekiyor. Karot testi binanın genel sağlamlığını ve yapının içeriğini detaylı bir şekilde anlatan bir incelemedir. Binanın bütünlüğü, iç ve dış malzemenin ne kadar sağlam olduğu ve binanın bütünlüğü ile ilgili önemli sonuçlar karot testi ile ortaya çıkmaktadır. Bina sağlamlık raporunun önemli bir kısmını da karot testi sonuçları oluşturacaktır. Bu nedenle raporu alacağınız şirketin  bu anlamda yetkin bir kadrodan oluştuğundan emin olmak gerekiyor.