İstanbul Deprem Testi

İstanbul Deprem Testi

Günümüzde kentsel dönüşüm uygulamalarına binaların yıkılması ya da dayanıklılığın artırılması için gerçekleştirilmesi gereken en önemli ve aranan özellik arasında deprem testi ya da deprem dayanıklılık raporu yer alıyor.

Deprem dayanıklılık raporları Bakanlık tarafından izinli olarak hizmet sunmakta olan deprem tespit kuruluşlarına yaptırılarak bu kuruluşlardan alınacak olan rapor ile belirlenir. İstanbul kenti gibi deprem konusunda risk taşıyan bölgeler için gerekli olan deprem testi raporunun alımında bazı kriterler olmak ile beraber testin yapılarak raporun alınması sonrasında ise yıkım çalışmasına ya da deprem dayanıklılığını artıran çalışmaya binada yer açılabilmektedir.

İstanbul deprem testi çalışmalarında yapılacak olan işlemler, gerekli izin ve belgeler ile ilgili tüm detaylı bilgileri ise firmamız ile iletişime geçerek edinebilirsiniz. Bu hizmetin alımında destek sunmakta olan firmamız adınıza tüm işlemleri gerçekleştirerek size avantaj sağlayacak olan işlemlere hızla yer açmaktadır.

Deprem Testi Yaptırılacak Olan Firma Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Deprem testinin yaptırılacağı firma seçimlerinde bazı kriterlere dikkat ederek buna göre seçim yapılması alınacak olan raporun sağlıklı olması ve uygulama alanında da kullanılabilir olması için son derece önem taşımaktadır. Özellikle bakanlık onayına sahip olamayan bir firma tarafından alınacak olan rapor herhangi bir şekilde işe yarayan özelliğe sahip olmadığı gibi boşuna harcanan maliyet oalrak da görülebilir. Bu neden ile aşağıda yer alan detaylara dikkat ederek deprem testi yapılacak olan firma seçimine karar vermeniz de tavsiye edilir.

  • Bakanlıktan gerekli olan izin ve lisansa sahip olup olmamasına
  • Geçmişte üstlendiği işlere yani referans bilgilerine
  • Firmanın test yapacağı laboratuvar hakkında bilgi edinilmesi de son derece önemlidir
  • Firma zemin etüttü yapıyor mu?

Deprem Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Deprem riskini taşıyan bölgelerde binanın durumu ile ilgili gerekli birçok detaya yer açılarak yapılan test uygulamasından zeminde binanın demirlerine ve karot alımına kadar birçok farklı detaya yer açılmaktadır. Bu aşamada binada yapılacak olan bu çalışmalarda birçok kişi binanın zarar görüp görmeyeceği ile ilgili de soru işareti taşımaktadır. Özellikle karot alımı ile ilgili olarak yaşanan bu sıkıntılarda aslında doğru firma ile çalışılması önem taşımaktadır, demek doğru olacaktır.

Konusunda uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılacak olan çalışmada deprem risk raporu detaylı incelemeler ile yapılmaktadır. Karot alım işlemi ise tam olarak bir patoloji çalışması olarak da ifade edilebilir. Bu uygulamaya yer açarken ise konusunda uzman ve deneyimli olan ekip binanın herhangi bir şekilde zarar görmesine engel olarak karot numune alımına yer açarak gerekli çalışmaya ise laboratuvar ortamında yer açar.

Deprem risk analizi çalışmaları sonrasında elde edilen sonuçlar ile tam olarak deprem risk raporu çıkarılarak riskli olan binalar ile ilgili çalışmalarda başlatılabilmektedir.