İstanbul Kentsel Dönüşüm

İstanbul Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm aslında birçok kriteri bir arda bulundurması gereken ve konu ile ilgili birçok farklı bilim alanının beraber çalışması gereken önemli bir uygulamadır. Yapılacak olan kentsel dönüşüm kentin mimarisine, tarihine, sosyokültürel durumuna ve aynı zamanda kentte yaşayanların avantajına uygun olarak hazırlanması gerekir.

Bu aşama da ise kentsel dönüşüm uygulamalarında peyzaj mimarlarından sosyologlara kadar her bir bilim alanının el atması ve bu konuda fikir sunması gerekir. Bu uygulamanın yapılmadığı ve bilim dallarında yararlanılmadığı süre içinde ise birbirine tıpa tıp benzemekte olan kentler yaratılır.

İstanbul kentsel dönüşümünde de bu kriterlere uygun olan çalışmanın hayata geçirilmesi son derece önemli olup kent mimarına, tarihine ve kentte yaşayan insanların fayda görebileceği alanların yaratılması gereklidir.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm aslında kentin çehresine uymayan ya da zamanı dolmuş olan binaları insan hayatına zarar vermesi riskine karşı yıkılarak yeni yaşam alanlarının bu alanda hayata geçirilmesi olarak ifade edilebilir. Bu uygulama ise günümüzde daha çok deprem riski taşıyan binaların yıkımında en çok duyulan kavram olarak yer almaya başladı.

İstanbul kentsel dönüşümünde gerekli olan çalışmalarda aynı zamanda yapılacak olan yıkım sonrasında kentte yaşayanların avantajını sağlayan tercihlere de yer açılmaktadır. Bunlar arasında ise yıkılan yerlerin düzenlemesi yapılarak yerine kültür merkezlerinin kurulması ya da parka ve eğlence alanlarına yer verilmesi gelir.

Kentsel Dönüşümde Yerinde Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm kavramları arasında yer almakta olan yerinde dönüşüm günümüzde en çok uygulanan işlemler arasında yer alıyor. Yerinde dönüşüm kavramı depreme karşı riskli olan binaların yıkılarak aynı yerde aynı tapu ile işlem yapılarak yerine depreme karşı dayanıklı olan binanın yapılması işlemi olarak aktarılabilir. Bu işlemlerde bina kat sahiplerinin 2/3 oranında kabulü yeterli gelmektedir.

Yapılacak olan işlemlerin sonrasında ise tüm kat sahiplerinin rıza göstermesi gerekliliği de aranmaktadır. Genellikle İstanbul kenti gibi deprem riski taşımakta olan yerleşkelerde sıklıkla tercih edilen yerine dönüşümde ise tamamen insan sağlığına ve faydasına sunulan bir kentsel dönüşüm uygulamasından söz etmek mümkün olur.

Kentsel Dönüşümde Destek

Kentsel dönüşüm gerektiren yapılarınızı ile ilgili olarak gerekli olan işlemlerde size kolaylık sunan firmamız gerekli olan tüm başvuru ve uygulamaları yerine getirerek size hem zaman kazandırıp hem de iş yükünü üstünüzden almaktadır. Sizde kentsel dönüşüm gerektiren ve deprem riski taşıyan binanız ile ilgili yapılacak olan çalışmalar ile danışmanlık hizmetini almak için hemen firmamız müşteri temsilcimize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gerçekleştireceğiniz başvurunuz sonrasında danışmanlık ve tüm detaylı işlemler ile ilgili hizmet sunmak üzere uzman personelimiz tarafınıza kısa sürede dönüş gerçekleştirerek gerekli olan kentsel dönüşüm uygulamasının hayata geçmesini sağlayacaktır. Bu hizmetlerden yararlanarak binanızın yenilenme işlemini sağlamak için hemen başvurunuzu yaparak destek alabilirsiniz.