Rölöve Alımı

Rölöve Alma

 

Binalar dıştan bakıldıkları zaman son derece basit ve kolay bir şekilde yapılmış gibi dursa da esasında çok ince hesapların bir arada kullanılmasından meydana gelmiştir. Binalar için yapılan ölçümler, yalnızca binanın yapım aşamasında değil; yapımından sonra da farklı amaçlar ile yapılmaya devam edilmektedir. Ölçü alma yöntemlerinden biri olan rölöve alma binaların teknik aletler kullanılarak birebir ölçülerinin kâğıda aktarılmasıdır. Ancak bu aktarma gelişigüzel ya da kabataslak olacak bir aktarma değildir. Öyle ki alınan rölöve ile binanın aynısı yeniden kusursuz olarak inşa edilebilmelidir. Son derece zorlu bir işlem olan rölöve dikkat edilmesi gereken çok sayıda hususa sahiptir.

 

Rölöve Hangi Amaçlarla Alınır?

 

Rölöve alma işlemi çok farklı amaçlarla başvurulan yöntemlerden biridir. Bunların başında yapıların restore edilmesi gelmektedir. Restorasyonun planlanabilmesi açısından birebir olacak şekilde kâğıda aktarılması gereklidir. Bu noktada rölöve işlemi devreye girerek kolaylık sağlar. Her ne kadar restorasyon açısından kolaylık sağlasa da kendisinin oluşturulması son derece zor ve profesyonel deneyim gerektiren bir iştir. Özellikle tarihi yapıların aslının bozulmadan restore edilmesi için bu yönteme sıklıkla başvurulmaktadır. Yapılara güçlendirme gibi işlemlerin yapılmasında da rölöve ihtiyaç duyulan bir şeydir. Uzun yıllardan beri bu konuda profesyonel hizmetler sunan firmamız, ardında bıraktığı yüzlerce mutlu müşteriden aldığı güçle bundan sonra da en iyi hizmetleri sunmak için gayret ediyor. Firmamızdan rölöve hizmeti almak ve bu konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgi edinmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Rölöve Alırken Kullanılan Araçlar

 

Rölöve alırken kullanılan araçlar son derece teknik araçlardır. Bu amaçla kullanılan araçların her birini kullanabilmek için belirli eğitimleri almış olmak gereklidir. Rölöve alma işleminde en sık başvurulan araç lazer metredir. Lazer ile hassas ve milimetrik ölçüm yapmaya olanak sağlayan bu araç sayesinde yapıların en küçük ayrıntılarının ölçüsünü bile almak olanaklıdır. Bunun yanında teleskobik mira olarak adlandırılan aracın kullanımı da son derece yaygındır. İki nokta arasındaki yükselti farkını bulmaya yarayan bu araç sayesinde de yapının yerden yüksekliği gibi veriler elde edilmektedir. Ayrıca el feneri A4 ya da A3 kâğıt, çizim kalemi gibi malzemeler de bu amaçla kullanılan araçlar arasındadır.

 

Rölöve Alma Ücretleri

 

Rölöve hizmeti açısından net bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Çok sayıda firmanın bu hizmeti veriyor olmasından dolayı fiyatlar sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca rölöve işleminin yapılacağı yapının büyüklüğü ve genişliği de işin niteliğini değiştirdiğinden dolayı fiyat üzerinde belirleyicidir. Rölöve konusunda net bir fiyat almak için bu konuda hizmet veren firmalar ile iletişime geçmek gereklidir. Rölöve hizmetini son derece uygun fiyatlar ile sunan firmamızdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. Firmamıza internet sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan mesai saatleri arasında ulaşım sağlayabilirsiniz.