Kentsel Dönüşüm Firmaları

Kentsel Dönüşüm Firmaları

Kentsel dönüşüm uygulamaları yıllar boyunca ülkemizin yanı sıra dünyada da sıklıkla yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Miadını dolduran yapılar, kent çehresine uymayan binalar ya da çeşitli yapıların yanı sıra riskli sayılabilecek olan birçok yerin yıkılarak kamu yararına dönüştürülmesi anlamı ile ortaya çıkan uygulama günümüzde farklı anlamlara da gelmektedir. Özellikle deprem kuşağında bulunmamız sebebi ile kentsel dönüşüm ülkemizde kent çehresine uygun olan alanların yaratılmasından daha çok kent içinde yaşayan insanların daha sağlıklı ve dayanıklı binalarda yaşaması olarak ifade edilmektedir.

İstanbul gibi birçok farklı kent deprem kuşağında yer alıp her an olabilecek olan deprem riskine karşı hem bina dayanıklılığı artırımı hem de yenileme işlemlerine yer açılırken aynı zamanda toplanma alanlarında artırtılması için bazı alanların açılması da gündem de yer almaktadır. Bu sebep ile öncelikle kentsel dönüşüm uygulaması günümüzde asıl anlamında çok fayda anlamında yer verilen bir tasarım olarak yer alır.

Kentsel Dönüşünde Yerinde Dönüşüm Uygulaması Nedir?

Günümüzde kentsel dönüşüm denilince akla ilk gelen yerinde dönüşüm uygulamalarıdır. İstanbul gibi birçok kentimiz deprem kuşağında yer almakta olup binaların ise buna uygun olması gerekir. Kent içindeki binanın depreme karşı dayanıklı olmaması durumunda malikler tarafından deprem risk raporu ile bunun ispatlanması ile riskli binanın yıkılarak yerine yeni ve depreme dayanıklı olan binanın yaptırılması işlemine yerinde dönüşüm denir. Bu aşama da riskli olarak kabul edilen alanlarda yapılacak olan çalışmalarda bina yıkımına devlet tarafından otomatik olarak onay verilerek yıkımım yapılması içinde hak sahiplerine belli süre de tanınmaktadır. Bunun dışında olan binalarda ise yapılacak olan çalışmalarda hak sahipleri kendileri deprem risk raporunu çıkarmak için müracaat ederek buna göre belirlenen uygulama ve çalışmalara yer açarak yenileme işlemleri için yerinde dönüşüm başvurusunu da gerçekleştirmek zorunda olur.

Yerinde Dönüşün Uygulamasında Kriterler Nelerdir?

İnsanların daha dayanıklı ve depreme karşı korunaklı alanlarda ikame etmelerinin sağlanması amacı ile yürütülen kentsel dönüşüm uygulamalarında en çok tercih edilen ise yerinde dönüşümdür. Kentsel dönüşüm uygulamasının önemli bir kolu olarak hayata geçirilen yerinde dönüşüm çalışmasının gerçekleşmesinde en önemli kriter deprem riski taşıyıp taşımamasıdır. Deprem riskine karşı dayanıklı olarak raporu olan binalar dönüşüm uygulamasından ve kentsel dönüşüm kredisinden yararlanamamaktadır. Bu sebep ile öncelikle raporun bakanlık tarafından onaylı olan tespit kurulu tarafından yapılacak olan inceleme ile alınması gerekir.

Kentsel dönüşüm firmaları arasında yer almakta olan firmamızdan destek alarak gerekli olan tüm çalışmalar ve uygulama detayları hakkında detaylı bilgileri edinebilirsiniz. Aynı zamanda tüm bu işlemler ve iş yükü ile de firmamız birebir ilgilenerek sizin adınıza tüm işlemleri de yürütmektedir. Hemen başvurunuzu firmamız müşteri temsilcimize yaparak gerekli desteği de talep edebilirsiniz.